Feltűnt nálunk is a puszpángmoly

Elképesztő invázió, pillanatok alatt pusztítják el a bokrokat

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes

Sajnos már Magyarországon is egyre több helyen találkozhatunk a puszpángmollyal, ami pillanatok alatt képes végezni az összes kertben lévő bokorral. Vigyázzatok vele ti is mindenképpen, a most következő cikkben elmondom, hogyan védekezhettek ellenük!

Pillanatok alatt végez a bokrokkal a puszpángmoly

Hogyan ismerjük fel a puszpángmolyt?

A selyemfényű puszpángmoly eredetileg Ázsiában terjedt el, Magyarországon a legelső példánnyal 2011-ben találkoztak, Sopron környékén gyűjtötték be. Ekkor jelent meg először Európában is, azóta viszont már az egész kontinenst és Magyarországot is végigjárta, Szegeden, Debrecenben, de az ország számos pontján találtak már példányokat.

A veszélyes kártevő nagyjából 4-5 centiméter hosszúságú, sárgászöld színű, rajta fekete és világossárga sávok találhatók, illetve fekete pöttyök, melyekből fehér szőrcsomók ágaskodnak ki. A faj legfőképpen a puszpáng nemzetséget szereti, a nálunk általában sövényként használt buxusokat. Károkat legfőképpen a táplálkozó hernyó okoz, kezdetben csak a leveleket hámozgatja, ez annyit jelent, hogy a levél egyik oldalát rágja le. Itt azonban nem áll meg, később az egész levelet elfogyasztja, és akár tarrágást is végez, teljesen kivégezve a növényt.

hirdetes

Általában évente 5 generációja van a saját élőhelyén, Európában pedig 3, az eddigi megfigyelések szerint Magyarországon is 3. A nőstények csomókban rakják petéiket a levelek fonákára. A kikelő hernyók a levelek hátoldalán, rejtőzködve élnek, először csak hámozgatják a leveleket, majd a teljes levéllemezt elfogyaszthatják, erős fertőzöttség esetén csak a szárak és levélnyelek maradnak a növényen. A fejlett hernyók bábozódáshoz készülve leveleket gyűjtenek maguk köré, ezeket lazán összeszövik, itt történik a bábozódás, ebből repülnek ki a lepkék.

Hogyan védekezhetünk a puszpángmoly ellen? 

Kiskerti körülmények között általában elegendő a fertőzött növényi részek azonnali eltávolítása és megsemmisítése. Az év folyamán többször is vizsgálni kell a növényeket, mert egészen őszig fertőzhet a faj. Súlyos fertőzés esetén vegyszeres védekezés is indokolttá válhat, ilyen esetben deltametrin, cipermetrin, acetamiprid, metoxifenoxid, diflubenzuron hatóanyagú rovarölő szerek hatásosak lehetnek a faj – és más lepkék – hernyói ellen.

Mivel Magyarországra nézve új kártevőről van szó, fontos a faj elterjedésének, biológiájának, rajzásdinamikájának megismerése. Ezért a Szent István Egyetem Rovartani Tanszéke felhívást tett közzé, melyben megkérnek mindenkit, aki találkozik a fajjal jelentse azt a fenti szervezet részére. A bejelentést megteheti a Nyugat-magyarországi Egyetem honlapján is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

gyöngyperje (Melica)

a pázsitfüvek családjához tartozó nemzetség. Egyes fajait, így pl. a bókoló gyöngyperjét... Tovább

csalánkiütés

hirtelen jelentkező és ált. gyorsan elmúló, az egész testen a bőrben lapos duzzanatokkal... Tovább

Tovább a lexikonra
Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem