Ősi gyümölcseink – Hamvas szeder
A hamvas szeder manapság már csak a hazai erdők lakója, régen viszont ott volt őseink kertjében. Termése lédús, savanykás, íze felveszi a versenyt a csemege változattal, annál viszont valamivel kisebb. Leveléből teát készítenek, kékes színű termését pedig étkezési célokra használják, emellett fontos vadtakarmány is.
Ősi gyümölcseink – Fekete bodza
Egész Európában előfordul ez a 3-10 méter magasra megnövő terbélyes fa, vagy cserje. Réges-régen a fekete bodza egészét felhasználták a gyökerétől a kérgén át egészen a leveléig. A népi gyógyászatban a szegény ember patikáját jelentette, főzetével kezelték a székrekedést, a szemgyulladást, ugyanakkor használták fájdalomcsillapítóként, hánytatóként, köptetőként és vizelethajtóként is. Manapság cukorral, citrommal és vízzel erjesztve finom, enyhén savas üdítőitalt készítenek, de szörpöt és lekvárt is készíthetünk belőle. Helyenként pálinkát főznek belőle, de mivel nagyon munkaigényes a művelet, ez ritka és drága. A bodza többek között számos vitamint (A, B, C), folsavat, ásványi anyagokat, vasat, kalciumot, káliumot, magnéziumot és foszfort tartalmaz. A bodza termesztéséről is írtunk már portálunkon, ezt a cikkünket ide kattintva olvashatjátok el!
Ősi gyümölcseink – Köszméte
A köszméte, vagy másnéven egres nagyszüleink közkedvelt növénye volt, 50-70 évvel ezelőtt megtalálható volt minden egyes kertben, manapság viszont sajnos csak kevés helyen lehet vele találkozni. Viszonylag gyakori az Északi-középhegységben, a Pilisben, a Vértesben és a hozzájuk kapcsolódó dombságokon. Valószínűleg szúrós tüskéi miatt lett kegyvesztett, amik egy-két centiméter nagyságúak és közvetlenül a levelek alatt helyezkednek el. Régebben viszont pont a tüskék miatt kedvelték, gyakran ültették kerítések mentén.
Termése ovális vagy gömbölyű, többé-kevésbé vörössel futtatott zöldes, vagy sárgás, lédús álbogyó, benne 40-50 darab pár milliméter átmérőjű tojásdad mag található. A köszméte magas az A-, a B1-, és a C-vitamin tartalma, emellett pektint, ásványi anyagokat – kálium, kalcium, foszfort tartalmaz. Fogyasztása nagyon jó hatással van a belső elválasztású mirigyekre, a májra, a szívre, nagyobb mennyiségű fogyasztása viszont hasmenést okozhat. A köszméte termesztéséről szóló írásunkat ide kattintva érhetitek el, ha pedig kíváncsiak vagytok a többi ősi gyümölcsre is, akkor lapozzatok a következő oldalra!
Forrás: Fotók: Pixabay