A kocsonyát vagy szereti valaki, vagy nem, nincsen más lehetőség, a magyar emberek többsége viszont szereti, a falusiak pedig imádják! A most következő cikkben megmutatom nektek a legjobb kocsonyareceptet, készítsétek el ti is mindenképp!
(Fotó: Gmelfi/Wikimédia)
A kocsonya bemutatása
A kocsonya igazából egy hagyományos hideg étel, ami szinte minden európai nép konyhájában felfedezhető. Kocsonyás állagát a megdermedt, zselésítő anyagot tartalmazó levének köszönheti – innen kapta a kocsonya nevet is.
Érdekességek a kocsonyáról
A németek Sulze-nak, vagy gesulzt-nak, azaz kocsonyásítottnak nevezik, a szláv népcsoportok az adott nép (szerb, horvát, szlovén) sajátos szokásait követve fűszerezik. A grúz, valamint a moldvai konyhaművészet hatást gyakorolt az orosz konyhára, ezért ott is elérhető a kocsonya, és a többi zselésített készítmény. Még az askenáz zsidó konyhában is ott van a kocsonya, ott zselésítő anyagnak a csirke bőrét, lábát, csontját használják.
A koreaiak marhalábból, ínakból és bőrből kocsonyás állagúra főzött, formába öntött, majd kihűlés után felszeletelt ételt készítenek, valamint különféle babfajtákból, makkból készült keményítőből illetve hajdinából készített kocsonyás állagú, zselés ételt.
A kocsonya történelme
Az első írott receptje Franciaországból maradt fenn, érdekesség, hogy Európa legrégebbi, Viandier című, Guillaume Tirel nevéhez kapcsolódó receptkönyvében már szerepel a kocsonya receptje, ez a könyv pedig 1395-ben jelent meg. A legelső, kocsonyával kapcsolatos magyar írás is elég régi, egész pontosan 1544-ből való. Még a hűtőgépek feltalálása előtti időkben a húsokat és a hűtést igénylő termékeket a pincékben tárolták.
A Miskolc főutcáján található Három Rózsa vendéglőbe vendégek tértek be, akik kocsonyát rendeltek. A vendéglősné lement a pincébe, a sötétben pedig nem vette észre, hogy beleugrott az éppen hűlő kocsonyába egy béka, és a zselésedő anyagban benne is ragadt. Az étel így került a vendégek elé, a humoros történet pedig hamar elterjedt, még egy szólás is született: pislog, mint a miskolci kocsonyában a béka. Most pedig jöjjön végre a várva várt a recept, amit a következő oldalon osztok meg veletek!