Kaktuszok Magyarországon: Már kaktuszok is vannak az Alföldön, veszélyesek lehetnek más növényekre

Már kaktuszok is vannak az Alföldön, veszélyesek lehetnek más növényekre

VN
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Amikor globális felmelegedésről, az éghajlatok átrendezéséről van szó, akkor éppen valamilyen ilyesmire lehet gondolni. Mindenesetre reménykedem benne, hogy elegendő ok lesz számodra, hogy kezd el szelektíven gyűjteni a szemetet, meg tégy egyéb zöld lépéseket annak érdekében, hogy ne jöjjenek rögtön az oroszlánok, meg a hiénák is a sivatagról. Na de mégis hogyan kerülnek ide a kaktuszok?

Kaktuszok Magyarországon

Kaktuszok vannak az Alföldön

Az időkép közölt egy cikket , miszerint több kaktusztelepet is találtak az Alföldön. Igen, a mi hatalmas Alföldünkön, amiért már Petőfi is annyira odavolt. Nos, most kicsit átalakult. A kaktuszfélék családja egyébként mintegy 2000 fajt foglal magába. Ezek a fajok Amerika trópusi, szubtrópusi sivatagos vagy száraz hegyvidéki területről származnak. A pozsgás növények családjába tartoznak, biztosan sokaknak nem ismeretlenek, és kisebb nagyobb cserepekben tartanak is otthon, de azt nem mondtatnánk, hogy őshonos lenne itthon. Mivel egy ősi nemzetségük tagjai Afrikában és Indiában is őshonosak, valószínűsíthető, hogy kialakulásuk nagyon-nagyon régre, mintegy 100–120 millió évre tehető vissza, tudjátok ezek azok az idők voltak, amikor ezek a kontinensek még összefüggtek. Az Alföldön több helyen is felütötték a fejüket ezek az ősi növények, szakértők szerint 20-30 helyen is találkozhatunk ezekkel a szívós növényekkel kaktusz telepek formájában.

Hogyan kerülnek az Alföldre kaktuszok?

Szakértők szerint ezek az inváziós kaktuszfajok az amerikai kontinensről kerültek be Európába. Ugyanis Észak-Amerikában egészen a kanadai prériig őshonosak ezek a fajok, tehát olyan helyeken, ahol hazánkhoz hasonló feltételek vannak, ugyanis hasonló szélességi körön fekszenek a helyek. Ez rögtön megválaszolja a kérdést: ennél hidegebb éghajlatokon is meg tudnak élni a kaktuszok, túlélik a telet, nem fognak megfagyni. Nagyon meglepő, de ezeknek a kaktuszoknak a túlélésben a -20 fokos fagy sem okoz problémát. Hazánkban sem először fordulnak elő kaktuszok, az igazság az, hogy már 20 éve is lehetett velük találkozni el-elvétve. A kaktuszok felelőtlen kiültetéssel vagy zöldhulladék útján kerülnek a természetbe. Irtásuk folyamatosan zajlik.

Milyen kaktuszok vannak és pontosan hol?

Azt, hogy pontosan hol vannak, ezek a kaktuszok a nagy Alföldön belül azt sajnos nem árulhatjuk el, ugyanis károsak lehetnek a hazai fajok számára. Annyira nagy a tűrőképességük a Magyarországon megtelepedett medvetalpkaktuszoknak, hogy kiszoríthatják a kevésbé strapabíró itthoni őshonos fajokat. Éppen ezért az irtásukat tervezik. Azért egy videót mutatnak róluk.


 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-07

Ásás mentes ágyások készítése egy kertész tanácsaival

Tanuld meg te is, hogyan kell ásás mentes ágyásokat készítened a kertben, minimális erőfeszítéssel, ráadásul még a bolygónak is jót teszel ezzel a munkával.

2024-05-04

Borsó a kertben: tippek a sikeres borsó termesztéshez

Borsó termesztési tippek egy kertésztől: így nevelj borsót a kertedben, hogy az asztalodon mindig friss és zsenge zöldség legyen, kövesd tippjeinket te is!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Ezeket a hibákat követik el a legtöbben az uborka termesztésénél

Ezeket az uborkatermesztési hibákat a legtöbben elkövetik, ezért összegyűjtöttük nektek, hogy ti már ne kövessétek el, nézzük, miket rontanak el nagyon sokan!

2024-04-16

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van. Nézd milyen egyszerű az ültetése!

2024-04-09

Egy növény, amibe azonnal beleszeretsz: A hibiszkusz szaporítása dugványozással

A hibiszkusz egy csodás virág, melynek szaporítása dugványozással nagyon egyszerű. Jöjjön a hibiszkusz szaporítása dugványozással lépésről lépésre, kövesd!

2024-04-21

Virágzik a csodálatos lilaakác – Te tudod, mikor kell megmetszeni?

A lilaakác (Wisteria sinensis) metszése két fő időszakban történik az év folyamán, hogy segítsd a növényt a virágok és a növekedés optimális kifejlesztésében.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

15/2007. (III. 20.) FVM rendelet

a növényvédõ szerek forgalomba hozatalának és felhasználásának engedélyezésérõl,... Tovább

gépudvar

az a tevékenység, amellyel az üzemeltető — esetleg már a gyártó és a forgalmazó... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet virág virágtermesztés