Ehető gyomnövényeink II. rész - Ismerd meg az összes ehető gyomnövényt hazánkban!

Ehető gyomnövényeink II. rész

FO, ZH
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Ahogy a könyvet sem szabad megítélni a borítója alapján, úgy nem kell minden gyomnövényünket sem rossznak és haszontalannak kikiáltani. Vannak köztük olyanok, ami nagy szolgálatot tettek már nekünk a múltban azzal, hogy el lehetett őket fogyasztani. Ismerd meg Magyarország ehető gyomnövényeit te is 2 részes cikksorozatunkban!

Ehető gyomnövényeink II. rész - Hazánk elfeledett finomságai

Hazánk növényvilága az éghajlati és domborzati adottságoknak köszönhetően rendkívül. Ezt persze mi, akik itt élünk, kevésbé érzékeljük, hiszen nap mint nap látjuk ezeket és már megszoktuk a jelenlétüket. Ebből kifolyólag viszont kevésbé értékeljük ezeket a fantasztikus növényeket, sőt, van egy csomó, amit anélkül bélyegzünk haszontalannak, hogy tisztában lennénk valódi hasznuknak.

Pedig volt idő, amikor az emberek jobban rá voltak szorulva a természetben előforduló ehető növények ismeretére, és használatára, mit gondolnánk. A háborúk idején, vagy szűkösebb időben sokan sokféle vadnövényt és ezekből készült ételt fogyasztottak, amik mára már leginkább a feledés homályába merültek.

Napjainkban viszont ezeknek már csak töredékével találkozhatunk a boltok polcain. Ilyen például a bodza, a som, vagy a csipkebogyó. Most viszont megmutatjuk a többit is, lássuk a cikksorozat második részét, és az ehető gyomnövényeket! Ha lemaradtál az első részről, akkor kattints ide, és olvasd el azt is!

Ehető gyomnövények – Madársóskák (Oxalis sp.)

Ezek az apró, lóherére emlékeztető növények, fehér vagy sárga színű virágúak, de nyár végén, vagy ősz elején rózsaszín szirmú virágokat hoznak. Vannak bordó levelű fajok is belőle, amik nagyon mostoha körülmények  között is megmaradnak, így betonrepedések, vagy tetőcserepek között is gyakran kinőnek. Levele nyersen kirándulók, hegymászók kedvelt frissítője. Savanykás ízű levelét fűszerezésre használhatjuk, de csak kis mennyiségben, hiszen oxálsavtartalma miatt íze rendkívül intenzív és nagy adagban káros lehet.
 

Ehető gyomnövényeink II. rész - Hazánk elfeledett finomságai

Ehető gyomnövények – Mezei katáng (Cichorium intybus)

Kék virágait mindenki ismeri. Magas szárán júliustól szeptemberig virágzó kék szirmai feltűnően kilógnak a legelők és mezők egyhangúságából. Ősztől a tél elejéig begyűjtött gyökeréből szárítás, pörkölés, és őrlés után pótkávé készíthető, zsenge levelei pedig főzelékként vagy párolva is fogyaszthatók.

Ehető gyomnövények – Mezei sóska (Rumex acetosa)

Hosszúkás, nyíl alakú levelei jellegzetesek, leginkább a hegyvidékeken, vizek partján, nedves élőhelyeken terem, és eső után szedett levelei kellemesen sóska ízűek.  Tavasztól késő őszig gyűjthető, de a levelek a magas oxálsav miatt csak mértékkel fogyaszthatók. Főtt leveleinek íze jól illik a burgonyás ételekhez, vagy lencsefőzelékhez, de omlettbe is keverhetjük.

Ehető gyomnövények – Nagy csalán (Urtica dioica)

Ezt a növényt kevésbé kell bemutatni, hiszen egész Európában elterjedt, szinte bárhol megtalálhatjuk. Felhasználás előtt dobjuk forrásban lévő vízbe az alapanyagot fél percre, hogy a kellemetlen csípőssége eltűnjön (vagyis a hangyasav kiürüljön belőle). Elkészíthető főzeléknek, de levesekbe vagy salátákba is tehetjük, sőt, régen sört is főztek belőle. Leginkább gyógyteája miatt ismert, ami ma is fontos alkotórésze a vértisztító és veseműködést serkentő teakeverékeknek.
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Ezeket a hibákat követik el a legtöbben az uborka termesztésénél

Ezeket az uborkatermesztési hibákat a legtöbben elkövetik, ezért összegyűjtöttük nektek, hogy ti már ne kövessétek el, nézzük, miket rontanak el nagyon sokan!

2024-05-07

Ásás mentes ágyások készítése egy kertész tanácsaival

Tanuld meg te is, hogyan kell ásás mentes ágyásokat készítened a kertben, minimális erőfeszítéssel, ráadásul még a bolygónak is jót teszel ezzel a munkával.

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kemencés ételek

  Kemencés ételek a házias Dunyha Étteremben, valódi melegséggel, ínycsiklandó... Tovább

aeroplankton

a levegőben lebegő, főként ->baktériumokból álló, viszonylag laza életközösség. Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert kert Növényvédelem