Uniós szabályozás miatt könnyen elképzelhető, hogy betiltják a kiskerti veteményest, ez pedig veszélyezteti a tájfajtákat és a mezőgazdasági sokféleséget. Ez az új szabályozás természetesen az agrokémiai ipar érdekeit szolgálja. Napjainkban 10 nagyvállalat uralja a vetőmagpiac háromnegyedét. Jó példa erre a szabályozásra az amerikai Monsanto cég közel egyeduralma. Nemzetközi online petíció aláírását kezdeményezte egy német civil csoport az új vetőmag szabályozás ellen.
Az Európai Unió Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Főigazgatóságának rendelkezése maga után vonná számos hagyományos és ritka gyümölcs-, illetve zöldségfajta eltűnését a piacról. A szabályozás után az egész vetőmagpiac néhány vetőmagipari vállalat kezébe kerülne, ezáltal a kistermelők kiszorulnának a piacról teljesen. A szabályozás értelmében kötelezővé tennék a fajta bejelentéseket, illetve csak génbankokon keresztül lehetne elérni a változatos fajtákat. A petíció követelései közt szerepel az is, hogy enyhítsék a kritériumokat az olyan növényfajtáknál, melyek sokféleségükből adódóan alkalmasak biotermesztésre. A jelenlegi, vetőmag regisztrációra vonatkozó kritériumok alapján bizonyos, hogy a veteményre szánt növényfajták regisztrációs kérelmét elutasítják azonnal, így szinte alig marad olyan növényfajta, mely alkalmas a biogazdálkodás számára. A gazdálkodásnak ugyanakkor mindenképp szüksége lenne olyan növényfajtákra, melyek vegyszerek nélkül is erősek és ellenállók.
Elképzelhető az is, hogy pár éven belül ellenőrök bírságolják az eladókat, ha a piacon nem tudják igazolni, hogy az a vetőmag, amiből a kifejlett terményt árulják, nemzetközi regiszterben bevizsgált állományból származik. Ugyanis a szabályzat értelmében egészségügyi kockázatnak minősül az a termény, ami nem bevizsgált vetőmagból származik. Olyan terményekről van szó, melyeket az emberiség évszázadok óta egészséggel fogyaszt, és amelyek alkalmazkodtak a kontinens különböző földrajzi feltételeihez és a klímaváltozáshoz.
Szőcs-Boruss Miklós Attila szerint „A kisgazdák és az egészséges, hagyományos zöldségek teljes körű eltűnésével kell számolnunk ebben az esetben” Szavai szerint még van lehetőség a szabályozás módosítására, ami a kistermelőket is kedvezményezze.
„Abban az esetben, ha sikerül új határozatokat beépíteni a meglévő, még vita alatt álló intézkedéscsomagba, és ezek a határozatok a biodiverzitást, a kisgazdák érdekeit szavatolják, akkor nem kell attól tartanunk, hogy Európaszerte felszámolják a termelői piacokat”
A petíciót magyar nyelven is el lehet érni: KATTINTS IDE!
Forrás: maszol
Forrás: maszol