Nem a legjövedelmezőbb mostanában méhésznek lenni

Nem megy jól a méhészeknek

Petra, GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Idén nagyon kevés lesz az akácméz az időjárásnak köszönhetően, viszont így a méhészek nem tudnak mit eladni. Ez azért súlyos probléma, mert az eddigi években se ment valami jól a méztermelés.

Méhész

Az utóbbi években a méhészeknek nincs túl nagy szerencséjük. Éppen ezért reménykedtek abban, hogy hátha az idei év jobb lesz az eddigieknél, de nagyot kellett csalódniuk. Kutasi István méhészmester szerint az a legnagyobb probléma, hogy a méhészeknek évek óta nem sikerül tartalékot félretenniük a mézből a következő szezonra és ezért teljesen az időjárásra vannak utalva. Akár azt is mondhatjuk, hogy most már csak a szerencsében bízhatnak.

Egy darabig úgy is nézett ki, hogy ez az év végre egy kicsit kedvezőbben fog alakulni, mint az elmúlt évek. Mivel nagyon gyenge telünk volt és a tavasz viszonylag korán elkezdődött, ezért nem fagytak el az akácok sem. Viszont megint hiba csúszott a számításba, mert a langyos időjárás ellenére túl sok csapadék esett, aminek köszönhetően túl hamar elvirágzott az akác, a méhek pedig nem tudtak repülni. Így a méhek lemaradtak az akác virágzásáról, ezért körülbelül az átlagos mennyiség 5-10 százalékát tudták megtermelni az akácméznek.

Ez a kevés mennyiség elég nagy problémát okozhat az akácméz értékesítésében, ugyanis ez a méz a legkeresettebb hazánkban. Az emberek többnyire ezt a fajta mézet keresik, a többi fajtát pedig kevésbé ismerik. Ráadásul az előre szerződött felvásárlókat is éri egy kellemetlen meglepetés, mer nem tudták teljesíteni a termelők azt a mennyiséget, amit megrendeltek, ráadásul mivel túl kevés a méz, ezért fel is ment az ára, nem is kicsit. A méhészek most elég nagy bajban vannak, mert szinte alig tudnak eladni valamit. Kutasi Tamás szerint hiába adják el drágábban a mézet, akkor is nagyon nagy a veszteség.

Nem gyűjtöttek több mézet selyemfűből és hársból sem, bár néhány helyen a hársmézből legalább az átlagos mennyiséget el tudták érni. Viszont ha belegondolunk, azért nincs minden veszve, ugyanis a napraforgótermés idén nagyon jó. Az északi államokban a napraforgóból készült méz a legkeresettebb. Az ilyen fajta méz beltartalmi értéke a szakember szerint kiváló és még a cukrot is helyettesíthetjük vele az ételekben, a lekvárokban és a szörpökben, de magában se rossz.

Viszont a napraforgóméz Magyarországon nem valami népszerű. Ez talán annak köszönhető, hogy ez a fajta méz túl hamar kikristályosodik. Ezért úgy tervezik, hogy a napraforgómézet vegyes virágmézzel összekeverve fogják piacra dobni.

Bár ez se kompenzálja azt a veszteséget, amit idén a méhészek elszenvedtek. Most abban reménykednek, hogy nem köszönt be túl korán a tél, így a méhek betankolhatnak virágporral és így indulhatnak neki a következő évnek. A szakember szerint az is sok gondot okoz, hogy egyre többen vágnak neki a méhészkedésnek alaposabb ismeretek nélkül, ráadásul így nem jut mindenkinek méhlegeltető terület, ezért kiélezett verseny zajlik a jó helyekért.

Forrás: Eu-info

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

enzimek (biokatalizátorok, fermentek)

alapvető jelentőségű, katalitikus hatású fehérjék, amelyek az élő szervezetben végbemenő... Tovább

lószerszámok

az idők folyamán számos változatuk alakult ki. Legrégibb eredetű az egyszerű kancahám, ami... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem