3 tipp a gyommentes kertért - Tippek és trükkök kertészeknek

3 tipp a gyommentes kertért

FO, NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A gyomokat nem igazán szeretjük a kertünkben, hiszen folyamatosan elszívják a tápanyagot a növényeink elől, élőhelyeket hódítanak el tőlük, és belepik a konyhakerteinket, díszkerteinket. De szerencsére nem olyan nehéz megszabadítani tőle a kertet, mint azt elsőre gondolnánk, ehhez mutatunk neked rögtön 3 trükköt!

3 tipp a gyommentes kertért - Így gyomlálj okosan!

Gondolom nem csak én vagyok olyan „szerencsés”, hogy állandóan küzdenem kell a gyomokkal. Mindenhol ott vannak, ahol nem kéne, és rengeteg időm és energiám megy el azzal, hogy megpróbálok újra és újra megszabadulni tőle. Egész napok mennek el gazolással, és utána napokig rá se tudok nézni a kertre, hogy dolgozzak valamit, mert az összes kedvem elmegy. De idén kaptam 3 szuper tanácsot, ami betarthatónak tűnik, és végre nem kell egész napokat gazolással tölteni! Most elárulom neked is ezeket!

Első tipp

Először is elárulok valamit, amit mindenki rosszul csinál: a sorközök kapálását! Ha a sorközöket kapálod, a talajba bekerülnek a talajfelszínen maradt gyommagvak, és ezáltal folyamatosan visszagyomosítod a kertedet. Tehát először is az ágyások közötti utak kapálását hagyd abba, illetve azokkal a területtekkel se foglalkozz, ahol nem végzel termesztést. Persze a durva gyomokat kihúzhatod, sőt, húzd is ki, főleg ha „bántja a szemedet”, hogy ott van. De a legjobb, ha minden olyan helyet, amit nem művelsz, azt mulcsozol. A mulcs anyaga lehet száraz avar, szalma vagy forgács, ami éppen kéznél van, és amit a legesztétikusabbnak gondolsz. Ezt a takarást évente, de legkésőbb kétévente érdemes megújítani. Hidd el, hogy így rengeteg időt és energiát spórolsz majd meg most, hogy a sorok felesleges gyomtalanítása végre elmarad.

3 tipp a gyommentes kertért - Így gyomlálj okosan!

Második tipp

A következő tipp szorosan kapcsolódik az első ötlethez. Itt azt mondták, hogy ne csak a sorközöket takarjam le, hanem a termesztő felületet is érdemes mulccsal befedni. Mulcsozhatunk a szezon alatt vagy a szezon után is.

Ha a betakarítás után csupaszon hagyjuk a területet, akkor egyszerűen meleg ágyat biztosítunk a gyomoknak ahhoz, hogy jövőre szépen majd elfoglalják a kertünket! A talajtakaró növényekkel viszont nem csak azt akadályozhatjuk meg, hogy a következő tavasszal felverje a gyom a kertet, hanem tápanyag utánpótlásnak sem utolsó. Az ilyen növények magjaival vessük be megüresedett ágyásokat, hogy kertünk talaját a legegyszerűbb módon szupertalajjá alakítsuk. Ezeket a takarónövényeket szerencsére nagyon könnyű elvetni, nevelni, és egyszerű őket a tavaszi talajba bedolgozni is. Az a lényeg, hogy ősszel vessük, és legyen ideje kicsírázni, betölteni a sorokat zöld tömeggel. Egészen az első komolyabb fagyokig nőni fognak szépen, majd amikor beáll a kemény tél elhalnak, visszafagynak. Viszont ilyenkor is befedik a talajt barna, növényi maradványaikkal. Ilyen talajtakaró növénynek jó például a mustár, a repce, vagy a vöröshere. A tavasz eljövetelével újra felélednek, és megint folytatják a növekedést. A tavaszi ültetés előtt pedig nincs más dolgunk, mint mielőtt az ágyást újra használatba vennénk, forgassuk be a növényeket a talajba.

Harmadik tipp

Az utolsó jó tanács amit kaptam, az igazából a lustaságomra vonatkozott, de nagy igazság van benne. Inkább naponta tíz percet töltsünk el gyomlálással, mint hogy hetente gyomláljunk órákat. Minél több idő telik el ugyanis két gyomlálás között, az elvégzendő munka is annyiszor lesz több. Lehet, hogy, ha összeadod a gyomlálással eltöltött időt, akkor a napi gyomlálással eltöltött idő végső soron megegyezik majd a heti egyszeri gyomlálásra fordított idővel, de naponta mégis jóval kevesebb ráfordítást igényel, és valószínűleg hatékonyabb is. Tehát ne egy szuszra gyomláljuk ki az egész kertet, kertészkedjünk naponta, és kezdjük el használni a mulcsot!
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-07

Ásás mentes ágyások készítése egy kertész tanácsaival

Tanuld meg te is, hogyan kell ásás mentes ágyásokat készítened a kertben, minimális erőfeszítéssel, ráadásul még a bolygónak is jót teszel ezzel a munkával.

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Ezeket a hibákat követik el a legtöbben az uborka termesztésénél

Ezeket az uborkatermesztési hibákat a legtöbben elkövetik, ezért összegyűjtöttük nektek, hogy ti már ne kövessétek el, nézzük, miket rontanak el nagyon sokan!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-03-21

Kezd kimenni a divatból: erre, és így használható a kútvíz a kertben

Magyarországon régen a kútvíz használata viszonylag gyakori volt. Azonban egyre inkább azt lehet érzékelni, hogy kezd kimenni a divatból. Vajon miért?

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

földművelési rendszer

a növ. szerkezeti felépítését, az alkalmazott termesztési és talajhasználati eljárások... Tovább

Komlói Állatvédõ Egyesület

Állatvédõ szervezet A kiemelkedõen közhasznú, azaz önkormányzati feladatkörbe tartozó,... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem Talajművelés